Haber

Babacan’dan İstanbul Sözleşmesi Tepkilerine Yanıt: ‘Demokrasinin Gerekliliği’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ‘Farklı görüşteki partiler var. Doğaldır, demokrasi bunu gerektirir’ diye yanıtladı.

Altı partiden oluşan Millet İttifakı dün Ortak Politikalar Mutabakat Zaptı’nı açıkladı.

Törende kadın siyasetini anlatan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale, tüm uluslararası anlaşmaların iade edileceğini belirterek, “İstanbul Sözleşmesi’nin sizi yaşatacağını biliyoruz” dedi.

Ancak muhtıra metninde Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla geri çekildiği İstanbul Sözleşmesi’ne yer verilmediği görüldü.

Bu durum sosyal medyaya yansıdı.

“Taraflardan biri anlaşamıyorsa o hususlar bu metinde yer almaz”

Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın Yeni Bir Sabah programına konuk olan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, muhtıra metninde İstanbul Sözleşmesi’ne yer verilmediği yönündeki eleştirilere yanıt verdi. babacan, ‘Uzlaşma metni, ne anlama geliyor, altı partinin yüzde 100 üzerinde uzlaştığı konular. Taraflardan biri, ikisi veya üçü anlaşamıyorsa bu hususlar bu metne dahil edilmez. Bu nedenle, her şey bir konsensüs anlaşmasıyla ilgilidir. Farklı görüşteki partiler var, doğal olarak demokrasi bunu gerektiriyor. dedim. Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Örneğin Cumartesi günü bir iki konuda itirazlar oldu. oturduk konuştuk. Uzlaşma metni iptal edildi. Tekrar yazdırdık. Yani demokrasi her şeye sahiptir. çoğulculuk vardır. Seçimlerden sonra biz DEVA Partisi olarak bu tezden vazgeçecek durumda değiliz. 12 kişilik bir komite oluşturduk. Diplomatlar var, sosyal bilimciler var, siyaset bilimciler var ve avukatlar var. Arkadaşlarımız İstanbul Sözleşmesi için iki hafta çalıştılar.’

konyaaltihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu