Ekonomi

Deutsche Bank beyin sarsıntısı tek bir işlemde mi çıktı?

Yetkililer, Cuma günü küresel piyasaları etkileyen satış dalgasının Deutsche Bank CDS’sindeki tek bir işlemden kaynaklanmış olabileceğinden yakınıyorlar.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, cuma günü bankanın teminatsız tahviline bağlanan swapların yaklaşık 5 milyon dolarlık bir süreci olduğunu ve bu düşük likiditeli sözleşmelerdeki tek bir işlemin bile büyük bir harekete neden olabileceğini söyledi.

Deutsche Bank’ın CDS’si aynı gün tırmanarak bankanın piyasa değerinden 1,6 milyar euro, Avrupa banka hisselerini takip eden endeksin piyasa değerinden ise 30 milyar euro düşülmesine neden oldu.

“CDS piyasasında şeffaflık artırılmalı”

Satış baskısı o kadar geniş kapsamlıydı ki, yatırımcılar ABD bankalarının iflas etmesi ve Credit Suisse’in kurtarılmasının ardından yeni banka gerilimi haberlerine karşı çok hassastı.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, bu işlemin kimler tarafından ve ne amaçla yürütüldüğünün netlik kazanmadığını ancak herhangi bir kötü niyet belirtisinin bulunmadığını belirtti.

Bir kaynak, bazı verilerin sürecin riskten korunma amaçlı olduğunu gösterdiğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası Kontrol Paneli Lideri Andrea Enria, ani hareketlere açık olan CDS piyasasında şeffaflığın artırılması gerektiğini söyledi.

haberdilovasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu